תוכן העניינים

עובדות שכדאי לך לדעת על חימום ותנורים לקראת החורף

ישראל אמנם לא נחשבת למעצמת חורף בהשוואה למדינות אחרות והקור כאן הוא לרוב משהו שאפשר לדלג מעליו ללא הרבה קושי ומאמץ אך עם זאת ישנם לא מעט אזורים בארץ שבתקופה הקרה בקלות מגיעים ל-0 מעלות ואפילו מתחת לזה.

אנחנו התרגלנו כאן לחורפים שהם מתחת לממוצע מבחינת קור ומשקעים. קחו לדוגמא את חורף 2017/18 שנדמה היה שהסתיו והאביב התחברו יחד לעונה אחת ארוכה שנמשכה כ-8 חודשים.

אך מידי פעם, כל כמה שנים, אנחנו נכנסים לתקופת חורף שגורמת לנו להוציא את "הכלים" הכבדים מהארון וזה מה שצפוי להיות לנו בחורף 2018/19. על פי התחזיות, החורף הנוכחי צפוי להיות גשום וקר מהממוצע ובינתיים, על פי החודשים נובמבר ודצמבר, נראה שהחזאים לא טעו.

לכן, בכדי שכולנו נעבור את החורף בשלום ובכיף רצוי להיערך בצורה נכונה בכל הקשור לחימום. לקראת החורף כדאי לשים דגש על בבידוד חלל הבית, איטום חלונות, חימום פנים הבית וכן חימום של החצר והגינה כדי שנוכל ליהנות גם בחוץ.

הנה 10 טיפים מועילים ושימושיים על תנורים וחימום בחורף:

 1. לפני שקונים תנור חימום, צריך לדעת ולהבין את הצרכים עליהם הוא בא לענות ולהחליט לאיזה מקום הוא מיועד. לדוגמה, אם מדובר על בית קרקע פרטי מרווח המכיל הרבה חדרים, רצוי לבחור מכשיר שניתן להעביר בקלות ממקום למקום. ניתן לבחור תנור גז קל וקטן שלא תופס שטח גדול ושאפשר להרים ללא כל מאמץ ולהוסיף תנור לחצר על מנת שיהיה חם ונעים לשבת בה. מנגד, אם מדובר בדירת סטודיו קטנה, ניתן לבחור תנור חימום מסיבי שיונח במקום מרכזי ויחמם את כל הדירה. חשוב לדעת, כי יש להתאים את יכולות החימום של התנור לשטח החלל. היעילות של מכשיר קטן ממדים או בעל מספר קטן של גופי חימום היא נמוכה כשמדובר בחלל גדול.

 2. על מנת לחמם ביעילות את מרחב המחייה שלכם, חשוב מאוד להקפיד על איטום ובידוד ברמה גבוהה ובבתים פרטיים חשוב להקפיד לאטום גם את הגג. במידה והבית לא אטום כמו שצריך, החום המופק מהתנור יכול לברוח החוצה דרך הקירות, בין הרווחים של החלונות או מתחת לדלתות.
  זכרו! כאשר מבודדים ואוטמים את הבית, חוסכים עד 30% בעלויות החימום, כך שהשקעה על בידוד היא השקעה משתלמת ביותר.

 3. על מנת לחסוך בעלויות ולחמם את הבית בצורה יעילה, חשוב לסגור את החלונות והתריסים כדי שהחום יישאר בבית ולא יברח החוצה. לשם כך, אנשי מקצוע ממליצים לבדוק עד כמה החלונות אכן אטומים ובמידת הצורך, כדאי להחליף את הגומיות המשמשות לאטימתם.

 4. השימוש במזגנים לחימום החלל גורם להיווצרות אוויר יבש, כמו כן השימוש במזגן כרוך בהוצאות חשמל גבוהות ואינו מתאים לכלל האוכלוסייה. הוצאות יכולות להגיע בצורות נוספות כמו לדוגמה, מאחר והמזגן מייבש, הוא עלול לגרום לתחושות של צמא, ליחה, התייבשות העור, זיעה בכל הגוף ולהשפיע על הבריאות הדיירים בפרט על ילדים וקשישים. יתרה מכך, המזגן אינו יעיל ומתקשה בחימום שטח הבית כאשר בחוץ יש טמפרטורות נמוכות בצורה קיצונית.

 5. מפזר חום הוא מכשיר חימום קטן ונייד אך לא בטיחותי. החום הנפלט ממנו מחמם אזורים קטנים בלבד. פעולת החימום נעשית בצורה מהירה על ידי יניקה והוצאה של אוויר שעובר דרך חוטי מתכת לוהטים. זהו מוצר הגורם לייבוש האוויר, מרעיש ואינו בריא כאשר נמצאים קרוב מדי אליו.

 6. תנורי חימום חשמליים נפוצים מאוד בארץ, הם מיוצרים במגוון גדלים לבחירה ומיועדים לחימום של פנים הבית ושל החוץ כגון תנור חימום לגינה ולחצר. ישנם תנורי חימום קטנים המכילים 3 גופי חימום וניתן לבחור להפעיל את חלקם או את כולם. זהו מוצר איכותי ובטיחותי, הכולל לרוב מנגנון לכיבוי אוטומטי במידה והתנור נופל וזאת למניעת שריפות ופציעות. מדובר בתנורים קטנים יחסית, קלים, שלא תופסים הרבה מקום וניתנים לניוד פשוט ונוח בתוך הבית ומחוצה לו. בעת השימוש בתנור חימום חשוב להשגיח על ילדים קטנים מפני החום הנפלט.

 7. שיטות נוספות לחימום – גופי החימום של תנור ספירלה הם סלילים חשמליים, כאשר ניתן להפעיל רק חלק מהם ולקבוע את עוצמת החימום. לתנור קרמי יש גוף חימום מתכתי שאינו חשמלי ולכן הוא נחשב בטיחותי יותר מהספירלה. תנור אינפרא אדום פועל בדרך שונה על ידי פליטת קרינה אלקטרומגנטית, שאינה נראית בספקטרום האור ומחממת ישירות את האובייקט.

 8. מלבד מכשירי חימום העובדים על חשמל, ישנם מכשירים שפועלים באמצעות מקור אנרגיה שונה, כמו לדוגמא תנור חימום גז. זהו מכשיר פופולרי ויעיל לחימום מהיר של כל סוגי החללים. אמנם תנור זה מצריך גם הוצאה כספית לצורך בדיקות תקופתיות אשר נערכות על ידי טכנאי מוסמך, אך נראה כי מדובר במכשיר המחמם באופן מהיר, יעיל ומותאם לחללים מכל סוג.

 9. ניתן ליהנות כיום ממוצרים ייעודיים למטרות ספציפיות, כגון חימום חדר האמבטיה, חימום החצר, הגינה וכן הלאה. דוגמה טובה ומומלצת לכך אלה הן פטריות חימום לגינה, פתרון חימום אידיאלי לשטחים חיצוניים במחירים משתלמים לכולם. פטריות חימום לגינה יכולות לפעול על חשמל או על גז, כאשר חשוב להקפיד להתאים את פטריית החימום לפי גודל המרחב או החלל אותו מעוניינים לחמם.

 10. מעבר לעובדה שקמין הוא פתרון יעיל ביותר לחימום הבית, הוא גם פתרון אסתטי, סוג של רהיט שפולט חום ומשרה אווירה רומנטית בכל הבית. חשוב לדעת כי קמינים הם מוצרים יקרים בעלי עלויות התקנה ותחזוקה גבוהות מאוד אך אלא שרגילים לחום ולאווירה המיוחדת שהם מיצרים בחלל הבית, לא יחליפו את הרגשה הזאת בקלות.

נראה כי בימינו כמו בכל תחום אחר, השוק מוצף במגוון פתרונות חימום, דבר שיכול להיות מעט מבלבל, אולם חשוב להדגיש כי מוצרים מומלצים לשימוש הם תנורי גז ביתיים ופטריות גז לחימום הגינה, תנורי חשמל לבית לחצר ולגינה אשר באמצעותם תוכלו לחמם את חלל הבית והשטח החיצוני במהירות, ביעילות, בצורה בטוחה ובמחירים שווים לכל כיס. 

שתף:

Facebook
WhatsApp
Email